Beïnvloedingsprofielen en online marketing
Eén van de vergelijkingen die hij in zijn boek heeft staan is die tussen een boekwinkel en bol.com.
| Boekwinkel | Bol.com | |
| Bereik | klein | groot |
| Impact | groter | kleiner |
| Effect | groter | kleiner |
| % Conversie | hoger | lager |
Het verschil zit hem in de beïnvloeding van de verkoper. De offline verkoper is op dit moment nog beter in staat de hoeveelheid bezoekers om te zetten in kopers, door in te haken op het gedrag van de bezoeker.
Het probleem van online is dus niet het bereik. Je kan met één artikel, Facebook bericht of tweet in principe de hele wereld bereiken. Lukt dit niet dan kun je altijd nog bereik kopen met Google adwords of Facebook Ads. Maar het “probleem” online is dus impact en effect.
Maar kunnen wij online niet dezelfde “trucjes” doorvoeren als een offline verkoper? Het antwoord daarop is ja, dat kunnen wij steeds beter. Dit kan door middel van technologische ontwikkelingen, bijvoorbeeld het bijhouden van voorkeuren, maar zeker ook door de juiste content boodschap uit te dragen en (extra) verkoop te stimuleren.
Een simpel en bekend voorbeeld;
Vandaag in de aanbieding. Merk X bier, 2 voor de prijs van 1.
(maximaal 2 kratten per klant)
Of..
Vandaag in de aanbieding. Merk X bier, 2 voor de prijs van 1.
(maximaal 4 kratten per klant)
De twee acties zijn bijna identiek. In beide gevallen krijg je bij 2 kratten, 1 gratis. Het verschil zit hem in de maximale hoeveelheid per klant. Wat is de beïnvloeding is dit voorbeeld? De meeste klanten zullen genoeg hebben aan twee kratten bier, maar zullen bij de actie van maximaal 4 kratten denken dat het heel normaal is om 4 kratten bier te kopen. In het tweede geval wordt er dan ook per klant meer verkocht, zolang de aantallen realistisch zijn.
Binnenkort zullen wij meer mogelijkheden van online beïnvloeding bespreken. Hieronder nog een voorbeeld van beïnvloeding op de website van Batavus.
Sturen consumentengedrag Batavus
Op de bezoekers van de website van het bekende fietsenmerk uit Heerenveen wordt ook beïnvloeding uitgeoefend. De sturing van het gedrag wordt namelijk bepaald door de fietsenkiezer. In eerste instantie zal het niet eens opvallen, maar er is goed over nagedacht.
Je kunt dit onderdeel vergelijken met de bestseller tafel van de boekhandel. Op deze tafel liggen de best verkochte producten voor de doelgroep die er komt.
Zo moet je de fietskiezer ook bekijken. Kijk maar even mee. Valt het jullie ook op dat ‘Type Fiets’ op ‘Dames’ staat? Vrouwen oriënteren zich online namelijk meer op een fiets dan mannen (doelgroep). Daarnaast worden er steeds meer elektrische fietsen verkocht (best verkocht) en jij wil daar toch ook bij horen, of blijf jij liever achter? Daarom staat in dit geval de ‘Categorie’ standaard op ‘Elektrische fietsen’.
Mocht je het boek van Maurits willen lezen, dan is hij o.a. te koop via management boek.
Mocht je meer willen weten omtrent dit onderwerp neem dan contact met mij op;
Ewoud Faber
![]()